გაკვეთილის თემა
|
ჰენრი დევიდ თორო-კითხვა(ნაწყვეტი)
|
საგანი
მასწავლებელი
|
ქართული ენა და ლიტერატურა
ზაირა ცხადაია
|
სწავლების საფეხური
მოსწავლეთა პროფილი
|
მე-8 კლასი, 29 მოსწავლე
|
აქტუალობა
|
წიგნიერების პრობლემები დღეს აქტუალურია. ერთ-ერთი
უმთავრესი მიზეზია ნაკლები სიყვარული წიგნისა, გაუცნობიერება იმისა, თუ რა შეუძლიათ
წიგნებს, წიგნიერების დონე საქართველოში სავალალოა.
|
სასწავლო მიზნები
მოსალოდნელი შედეგები
|
ქართ.VIII. 5.8
მოსწავლეები სიღრმისეულად გაიაზრებენ თუ ვინ არიან
კლასიკოსები; კლასიკოსების შესწავლაზე უარის თქმა იგივეა, რაც ბუნების შესწავლაზე
უარის თქმა.
რას ნიშნავს ნამდვილი კითხვა; ავტორის აზრით, რა განსხვავებაა
ორატორსა და მწერალს შორის; რა შედარება მოჰყავს მას ზეპირ და დაწერილ სიტყვას შორის;
როგორია ავტორის ენა და ნაწარმოების დედააზრი.
|
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა
|
მოსწავლეებმა იციან ნაწარმოებში დასმული პრობლემები,
მათი გადაჭრის გზები, მათთვის საყვარელი მწერლები და პერსონაჟები, როგორ კითხულობენ
წიგნებს, რა არის მათთვის წიგნი?
|
გაკვეთილის მსვლელობა
საკლასო მენეჯმენტი
ცოდნის რეალიზება
|
A
ფაზა- მოლოდინების განსაზღვრა/გამოწვევა 5 წუთი
აქტივობა. 1. გონებრივი იერიში
დაფაზე გაკრულია “შეკითხვების დაფა“-ორი განყოფილებით შეკითხვები,
ვინ არის მზად უპასუხოს?
B
ფაზა- ცოდნის რეალიზება-15 წუთი
აქტივობა 2. მოსწავლეები შეავსებენ შეკითხვების დაფას,
იმ საკითხებს, რომლებიც მათთვის ბუნდოვანია,რა არ იციან.
C
ფაზა- გამთლიანება-რეფლექსია 20 წუთი
აქტივობა 3. მოსწავლეები პასუხობენ დასმულ კითხვებზე.
შეჯამება- 5 წუთი
|
შეფასება და თვითშეფასება
|
კითხვა-პასუხები
|
საწავლო რესურსები
|
ჰენრი დევიდ თოროს-კითხვა(ნაწყვეტი)
სქემა, ფერადი ფურცლები, მარკერები
|
"ქმნა მართლისა სამართლისა...."
"დედამიწას სიყვარული ატრიალებს ......"
среда, 19 ноября 2014 г.
ჰენრი დევიდ თორო-კითხვა(ნაწყვეტი)
четверг, 6 ноября 2014 г.
სულხან-საბა ორბელიანის იგავ-არაკი „კეისრის მაგისტროსი“
თემა: სულხან-საბა ორბელიანის იგავ-არაკი
„კეისრის მაგისტროსი“
გაკვეთილის მიზანი:
-სულხან-საბა ორბელიანის
„კეისრის მაგისტროსი“- ანალიზი
-ნაწარმოების სათაურის
გააზრება, სტრუქტურულ თავისებურებებზე მსჯელობა
-ერთ თემაზე შექმნილი
ნაწარმოებების შედარების უნარ-ჩვევების განვითარებაზე მუშაობა.
აქტივობები:
-ტექსტის წაკითხვა-კომენტირება.
-მსგავს თემაზე
დაწერილი ნაწარმოებების გახსენება და პარალელების გავლება.
-ლექსიკონზე მუშაობა.
გაკვეთილის მსვლელობა:
აქტივობა I
-5 წუთი
-პროვოცირების მიზნით
დავსვამ სახელმძღვანელოში მოცემულ კითხვებს:
ა. რა არის იგავის
მთავარი თემა?
ბ. როგორ ფიქრობთ,
შეიძლება თუ არა პარალელი გავავლოთ ნასწავლ იგავებთან?
აქტივობა II - ჯგუფური მუშაობა -10 წუთი
-ტექსტის წაკითხვა-კომენტირება.
-იგავ-არაკის გახსენება,
პარალელების გავლება.
(ასოციაციური კავშირების
რუკის გამოყენება)
-მთავარი თემისა
და დედააზრის გამოკვეთა.
აქტივობა III-პრეზენტაცია- 15 წუთი
-ჯგუფების მიერ
შესრულებული დავალებების პრეზენტაცია; ნამუშევრების წარმოდგენა.
აქტივობა IV
– 10 წუთი
-კლასის მიერ დასმულ
კითხვებზე პრეზენტატორთა პასუხები
-შეფასება 5 წუთი.
среда, 22 октября 2014 г.
მასწავლებლის ინდივიდუალური სამუშაო გეგმა 2014-2015სასწავლო წელი
№
|
აქტივობის სახე
|
განმახორციელებელი
ორგანიზაცია |
თემატიკა
|
განხორციელების
ვადები,წელი, სემესტრი |
რესურსი
ადამიანური/მატერიალური |
კლასი
|
1
|
სამოდელო
გაკვეთილის დაგეგმვა და ჩატარება |
ხობის #1 საჯარო სკოლა
|
1. შემაჯამებელი გაკვეთილი თემაზე
სულხან-საბას იგავარაკი-,,კეისრის მაგისტროსი" და ეზოპეს ,,ძაღლი, მელა და მამალი" 2. შემაჯამებელი გაკვეთილი - ჰენრი დევიდ თორო-,,კითხვა". 3.შემაჯამებელი გაკვეთილი თემაზე: გიორგი მერჩულეს ,,გრიგოლ ხანძთელის ცხოვრება" 4.შემაჯამებელი გაკვეთილი თემაზე: რევაზ ინანიშვილის ,,ტყის შვილები" |
2 ოქტომბერი
16 ოქტომბერი დეკემბერი 16 თებერვალი |
VII
VIII X VII |
|
2
|
ინტეგრირებული
გაკვეთილი |
ხობის #1 საჯარო სკოლა
|
1.ვაჟა ფშაველას ,,ამოდის ნათდება"
2.,, ანა კალანდაძე 90" |
18 თებერვალი
15 დეკემბერი |
VIII
VII-VIII |
|
3
|
სასწავლო
პროექტი |
ხობის #1 საჯარო სკოლა
|
1. პროექტი-მკითხველთა თეატრი:
-ტიციან ტაბიძე-120 -კოლაუ ნადირაძე -120 2. პროექტი-აკაკი წერეთელი-175 |
2 აპრილი
6 ივნისი |
.-აუდიო ვიდეო მასალები
-სამეცნიერო კვლევითი მასალები |
XII
VIII |
4
|
ისტ-ს გამოყენება
|
ხობის #1 საჯარო სკოლა
|
აუდიო ვიდეო
მასალები |
|||
5
|
ადამიანური
რესურსების მოძიება და გამოყენება |
ხობის #1 საჯარო სკოლა
|
სამეცნიერო
კვლევითი მასალები |
|||
6
|
მოსწავლეთა
მიღწევები ოლიმპიადებში, კონფერენციებსა და კონკურსებში |
ხობის #1 საჯარო სკოლა
განათლების სამინისტრო |
||||
7
|
პროფესიული
განთლების ტრენინგებში მონაწილეობა |
განათლების სამინისტრო
მასწავლებელთა სახლი |
2014-2015
სასწ.წელი |
ზ.ცხადაია
|
пятница, 9 мая 2014 г.
среда, 7 мая 2014 г.
“კოდალა”
გაკვეთილის
თემა
|
“კოდალა”
|
საგანი/ინტეგრირებული საგნები;
მასწავლებლის/მასწავლებლების სახელი გვარი
|
ქართული
:ზაირა ცხადაია,
ბიოლოგია: ქეთევან გაბისონია
|
სწავლების საფეხური/მოსწავლეთა პროფილი
|
მე-
9 კლასი; 20 მოსწავლე; კლასში
არ არის სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მოსწავლე
|
აქტუალობა
|
დაპირისპირებულების მარადიული ბრძოლა
, ავისა და კარგის გარჩევა. ეკოლოგიური პრობლემები რომლის ერთ-ერთი მიზეზი არის თანასაზოგადოებაში
არსებული ურთიერთობების არ ცოდნა.
|
სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი
შედეგები
|
ქართ.
IX .6 ბიოლ.IX.8; ბიოლ.IX.8.8 გაკვეთილის ბოლოს მოსწავლეები შეძლებენ გაიგონ და გააანალიზონ წაკითხული ტექსტი.
აღწერონ
ეკოსისტემაში ორგანიზმების თანაარსებობის ფორმები და იმსჯელონ ორგანიზმების ურთიერთქმედების როლზე ეკოსისტემის სტაბილურობის
შენარჩუნებაში.
აღწერის, დაკვირვების, მონაცემთა ინტერპრეტაციის
, ჰიპოტეზის გამოთქმის, პრეზენტაციის უნარ-ჩვევის განვითარება
|
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა
|
ნაწარმოების
მთავარი თემისა და დედააზრის გამოყოფა .კვება, კვებითი ჯაჭვები, ეკოსისტემა.
|
გაკვეთილის მსვლელობა /საკლასო
მენეჯმენტი
|
AA
ფაზა
მოლოდინების განსაზღვრა /გამოწვევა 15 15წთ.
აქტივობა
1. გონებრივი იერიში
გაკვეთილი იწყება ბიოლოგიის მასწავლებლის მიერ შექმნილი სლაი-შოუს
„ურთიერთობანი ორგანიზმებს შორის თანასაზოგადოებაში“ ჩვენებით
(http://slide.ly/view/a5d20f36c70c0775c247572d301ec075)
ამის
შემდეგ ბიოლოგის მასწავლებელი სვამს შეკითხვას:
ამის შემდეგ ბიოლოგის მასწავლებელი სვამს შეკითხვას:
ჩამოვთვალოთ ორგანიზმთა ურთიერთობი ფორმები რომლებიც შეგვხვდა სლაიდ შოუში და მოვიყვანოთ შესაბამისი
მაგალითი.
ქართულის
მასწავლებელი: თქვენს მიერ დასახელებული რომელიმე ცოცხალი ორგანიზმი ხომ არ ასოცირდება თქვენთვის ცნობილ ნაწარმოებთან? მოსწავლეთა პასუხებით ივსება
ასოციაციური კავშირების რუკა “ ბიოტური კავშირები მხატვრულ ლიტერატურაში ”.
B ფაზა
ცოდნის კონსტრუირება/შინაარსის რეალიზება 30წთ.
აქტივობა2.
კლასი იყოფა ოთხ ჯგუფად . თითოეულ
მოსწავლეს ურიგდება ვაჟა-ფშაველას მოთხრობა „კოდალა“ და ეძლევთ ინსტრუქციას: ინდივიდუალურად
წაიკითხონ მოთხრობა კოდალა, დავალების ეფექტურად შესრულებისთვის ჯგუფში
გადანაწილდნენ „მხატვრებად“, „ლიტერატორებად“ და
„ბიოლოგებად“ .
მუშაობის დაწყებამდე მოსწავლეებსშევახსენებთ ჯგუფური
მუშაობის წესებს.
დავალება
: I. შეასრულეთ ნახატი ნაწარმოების მიხედვით;
II.
შეავსეთ ფლიპჩარტზე მოცემული “ამბის პირამიდა”:
1.მთავარი გმირი
2. ორი სიტყვა, რომელიც ახასიათებს
მთავარ გმირს
3. სამი სიტყვა, რომელიც აღწერს
გარემოებას
4. ოთხი სიტყვა, რომლებითაც აღიწერება
პრობლემა(ნაწარმოების მტავარი იდეა)
5. ხუთი სიტყვა , რომელებიც აღწერს
პირველ მოვლენას.
6. ექვსი სიტყვა, რომელებიც აღწერს
მეორე მოვლებას.
7. შვიდი სიტყვა, რომელებიც აღწერს
მესამე მოვლებას.
8. რვა სიტყვა, რომელიც გამოხატავს
პრობლემის შეჯამებას.
III.
ნაწარმოების მიხედვით შეავსეთ სქემა: “ ტყის
ეკოსისტემა“:
1. ეკოსისტემის რომელი კომპონენტები გვხვდება
ნაწარმოებში?
2. „კოდალას“ ტყის ბინადრები გადაანაწილეთ სქემაში:
პროდუცენტი, კონსუმენტი , რედუცენტი.
3. ნაწარმოებში, ეკოსისტემაში ორგანიზმთა
თანაარსებობის რომელი ფორმები გვხვდება?
(ტექსტში მონიშნეთ შესაბამისი ადგილები
და მოიყვანეთ ამ თანაარსებობის დამადასტურებელი
მაგალითი)
4.. თქვენი აზრით რატომ დადგნენ „ტყის მცხოვრები
ფეხზე“?
4. რა მოხდებოდა თუ კოდალას „ოცნება“
აუხდებოდა?
II
გაკვეთილი
C
ფაზა გამთლიანება/რეფლექსია
აქტივობა
1. პრეზენტაცია 35 წთ
მოსწავლეები ახდენენ საკუთარი ნამუშევრების პრეზენტაციას,
სხვა ჯგუფები არიან აქტიური
მსმენლები და შეუძლიათ დაუსვან კითხვა პრეზენტატორს დავალებიდან გამომდინარე.
საშინაო დავალება (3 წთ).
დაწერეთ ესე
: ქართული- „ტყის წუხილი“;
ბიოლოგია: „ტყეო, გახმი და გაშავდი!“
მოსწავლეთა თვითშეფასება (3წთ);
მასწავლებლის შეფასება (4წთ)
|
შეფასება და თვითშეფასება
|
პრეზენტაცია .კოლეგების შეფასება. მოსწავლეთა
თვითშეფასება წინასწარ შედგენილი
რუბრუკებით.
|
სასწავლო რესურსები
|
ვაჟა-ფშაველას
მოთხრობა „კოდალა“, ფერადი ფურცლები, მარკერი, ფლიპჩარტი,
კომპიუტერი, პროექტორი, ინტერნეტი.
|
Подписаться на:
Сообщения (Atom)