გ ე გ მ ა
გაკვეთილის მთავარი
თემა:
ნოდარ დუმბაძის - მოთხრობა ,,სისხლი’’
საგანი
მასწავლებელი
ქართული
ზაირა ცხადაია
სწავლების საფეხური
პროფილი
მე-7 კლასი
30 მოსწავლე
აქტუალობა
·
ნასწავლი
მასალის შეჯამება(ანალიზი)
·
მწერლის სათქმელის ამოცნობა
·
ნაწარმოების სათაურის გაააზრება
სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები
ქართული-VII.7.9.
·
ტექსტზე დაყრდნობით პერსონაჟთა დახასიათებისა და მწერლის
სათქმელის ამოცნობის უნარ-ჩვევების განვითარება.
·
მხატვრული საშუალებებისა და ენობრივი კონსტრუქციების
სწორად გადმოცემის უნარ-ჩვევების განვითარება.
·
მოსწავლეები შეძლებენ გაიგონ ნაწარმოების მთავარი
დედააზრი,მხატვრული ეფექტი რა საშუალებებითაა მიღწეული.
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან ნოდარ დუმბაძის ბიოგრაფია,წაკითხული
აქვთ მწერლის ნაწარმოები,ასევე მხატვრული საშუალებები.
გაკვეთილის მსვლელობა(საკლასო მენეჯმენტი)
A. ფაზა -მოლოდინის განსაზღვრა/გამოწვევა-5წთ.
აქტივობა 1-ლი-გონებრივი იერიში
ვაცნობ
შეფასების რუბრიკებს:გაკვეთილის შეჯამება განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკა,პრეზენტატორის
ხელოვნებსი შეფასება(+-);რუბიკები გაკრულია დაფაზე.
B. ფაზა- ცოდნის კონსტრუირება/შინაარსის რეალიზება-20წთ.
აქტივობა
2
კლასს ოპერატიულად
ვყოფ 5 ჯგუფად; ვიცავ დაკომპლექტების წესებს,ჯგუფის
წევრებს დაურიგდებათ კითხვები,შეაჯამებენ ნასწავლ მასალას;შეასრულებენ გრამატიკულ
ტესტებს, განვუმარტავ, კაგრად გაიაზრონ კითხვები და დავალებები,ვაძლევ რეკომენდაციას,რომ
ჯგუფის ყოველი წევრი ჩაერთოს საქმიანობაში,იმუშაონ შეთანხმებულად,თვითონ აირჩიონ,თუ
ვინ წარსდგება პრეზენტაციით კლასის წინაშე.
C ფაზა-განმთლიანება
/რეფლექსია-15 წთ.
აქტივობა 3. პრეზენტაცია
მოსწავლეებს დაფასთან
გამოაქვთ თავიანთი ნამუშევრები,პრეზენტატორები
კლასს წარუდგენენ კითხვა-პასუხებს.
შეჯამება-3წთ(პრეზენტატორების
შეფასება)
საშინაო წერითი დავალება-2
წთ“ერთი ეპიზოდი ჩემი ოჯახის ცხოვრებიდან“
შეფასება და თვითშეფასება
პრეზენტცია(ჯგუფის
მიხედვით)
სასწავლო რესურსები
ნოდარ დუმბაძის „სისხლი“,სახატავი ფურცლები,ფერადი ფანქრები,მარკერები....
გაკვეთილის მთავარი
თემა:
ნოდარ დუმბაძის - მოთხრობა ,,სისხლი’’
საგანი
მასწავლებელი
ქართული
ზაირა ცხადაია
სწავლების საფეხური
პროფილი
მე-7 კლასი
30 მოსწავლე
აქტუალობა
·
ნასწავლი
მასალის შეჯამება(ანალიზი)
·
მწერლის სათქმელის ამოცნობა
·
ნაწარმოების სათაურის გაააზრება
სასწავლო მიზნები და მოსალოდნელი შედეგები
ქართული-VII.7.9.
·
ტექსტზე დაყრდნობით პერსონაჟთა დახასიათებისა და მწერლის
სათქმელის ამოცნობის უნარ-ჩვევების განვითარება.
·
მხატვრული საშუალებებისა და ენობრივი კონსტრუქციების
სწორად გადმოცემის უნარ-ჩვევების განვითარება.
·
მოსწავლეები შეძლებენ გაიგონ ნაწარმოების მთავარი
დედააზრი,მხატვრული ეფექტი რა საშუალებებითაა მიღწეული.
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან ნოდარ დუმბაძის ბიოგრაფია,წაკითხული
აქვთ მწერლის ნაწარმოები,ასევე მხატვრული საშუალებები.
გაკვეთილის მსვლელობა(საკლასო მენეჯმენტი)
A. ფაზა -მოლოდინის განსაზღვრა/გამოწვევა-5წთ.
აქტივობა 1-ლი-გონებრივი იერიში
ვაცნობ
შეფასების რუბრიკებს:გაკვეთილის შეჯამება განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკა,პრეზენტატორის
ხელოვნებსი შეფასება(+-);რუბიკები გაკრულია დაფაზე.
B. ფაზა- ცოდნის კონსტრუირება/შინაარსის რეალიზება-20წთ.
აქტივობა
2
კლასს ოპერატიულად
ვყოფ 5 ჯგუფად; ვიცავ დაკომპლექტების წესებს,ჯგუფის
წევრებს დაურიგდებათ კითხვები,შეაჯამებენ ნასწავლ მასალას;შეასრულებენ გრამატიკულ
ტესტებს, განვუმარტავ, კაგრად გაიაზრონ კითხვები და დავალებები,ვაძლევ რეკომენდაციას,რომ
ჯგუფის ყოველი წევრი ჩაერთოს საქმიანობაში,იმუშაონ შეთანხმებულად,თვითონ აირჩიონ,თუ
ვინ წარსდგება პრეზენტაციით კლასის წინაშე.
C ფაზა-განმთლიანება
/რეფლექსია-15 წთ.
აქტივობა 3. პრეზენტაცია
მოსწავლეებს დაფასთან
გამოაქვთ თავიანთი ნამუშევრები,პრეზენტატორები
კლასს წარუდგენენ კითხვა-პასუხებს.
შეჯამება-3წთ(პრეზენტატორების
შეფასება)
საშინაო წერითი დავალება-2
წთ“ერთი ეპიზოდი ჩემი ოჯახის ცხოვრებიდან“
შეფასება და თვითშეფასება
პრეზენტცია(ჯგუფის
მიხედვით)
სასწავლო რესურსები
ნოდარ დუმბაძის „სისხლი“,სახატავი ფურცლები,ფერადი ფანქრები,მარკერები....
Комментариев нет:
Отправить комментарий